Hommelvik skoles historie

 

 
SKOLEN PÅ MOAN
 
Den 27. januar 1856 flyttet lærer Johan Peter Voldset med øverste klasse inn i den nye skolestuen som ble reist på Moan, en ”rodestue” som inneholdt en skolestue samt to værelser og kjøkken for læreren. Med det var omgangsskolens dager i Hommelvik forbi.
 
Slik forteller Paul Moan og Olaf Svingen om den gamle skolen på Moan: ”Utstyret i skolen var meget tarvelig. Det var ingen pulter, bare 6-7 smale benker uten ryggstøtte. Ved den ene veggen var det en skråpult der de stod og skrev med penn og blekk. På veggen hang et kart og noen ABC-plansjer. Lærer Iversen var en ivrig røyker, og det var vanlig at han tente pipa i skoletimene. Tobakkskoppen stod i vinduskarmen!”
 
SKOLESLETTEN
 
På grunn av anleggsarbeid på Merakerbanen (1875) ble jorda på Moan ekspropriert. Et gammelt hus ble flyttet fra Stjørdal og satt opp tett ved Mobekken. Hommelvik fikk en ”ny” skole. Stedet kalles fremdeles Skolesletten. Denne ble gjort ferdig i 1893. Allerede i 1888 var skolehuset for lite, og Bedehuset ble leid til klasserom for de minste klassene. Samtidig ble bygdas første lærerinne, Andrea Størvold, tilsatt.
 
”GAMMELSKOLA”
 
Folketallet i Vika økte i denne perioden, og bygging av en helt ny skole ble nødvendig. Det nye skolebygget ble satt opp på Korsveian. Nyskolen ble tatt i bruk høsten 1905, et vakkert bygg som inneholdt 3 klasserom, sløydrom/gymnastikksal og lærerleilighet. Denne bygningen er fortsatt i bruk, 98 år etter den ble satt opp, og kalles på folkemunne ”Gammelskola”.
 
”NYSKOLA”
 
Veksten i Hommelvik holdt fram og elevtallet økte ytterligere. I 1912 var skolen i Hommelvik blitt sju-delt med to paralellklasser. Trangboddhet synes alltid å ha vært et kjent fenomen ved skolen i Hommelvik! Nødvendigheten av ny og større skole var udiskutabel. I 1916 stod ”Nyskola” ferdig, et staselig bygg etter datidens standard.
 
”SMÅSKOLEPAVILJONGEN”
 
I 1956 ble det vedtatt å bygge en paviljong ved Hommelvik skole med 3 klasserom for småskolen. Gammelskolen tjente fra da av som skolelokaler for realskolen fram til 1968 da ungdomsskolen stod ferdig på Marken i Hommelvik.
 
”DEN SISTE PAVILJONG”
 
Da nye krav til moderne skolebygg og spesialrom ble lovfestet, ble det i 1990 på nytt satt opp et paviljongbygg ved Hommelvik skole. Dette inneholder 2 klasserom, skolekjøkken, sløydrom, tekstilrom og musikkrom.
 
På grunn av sterk økning av elevmassen, ble nå alle spesialrom tatt i bruk som vanlige klasserom. VAR det rart at elever og lærere så fram til ny skole på Teglverkstomta med stor forventning?
 
NYE HOMMELVIK SKOLE
 
Etter mye fram og tilbake på slutten av det gamle årtusenet, ble det bestemt bygging av helt ny skole på Teglverkstomta ved elva. På den andre siden av Øya idrettsanlegg ble lagerbygget til ASKO omskapt til skole. Skolen er moderne utformet, med baser til hvert trinn og spesialrom utformet i godt samarbeid mellom pedagoger og arkitekt.
 
Skolen ble tatt i bruk i 2003.

 

Del |